Pomiędzy bodźcem i reakcją jest przestrzeń: w tej przestrzeni leży wolność i moc wyboru naszej odpowiedzi .
Viktor E. Frankl

Psychoterapia poznawczo-behawioralna

Psychoterapia w nurcie poznawczo- behawioralnym jest formą terapii o udowodnionej naukowo skuteczności. Rekomendowana jako skuteczna forma leczenia dla wielu różnych zaburzeń psychicznych, w tym:
 
  • Depresji
  • Zaburzeń lękowych, takich jak fobie, lęki społeczne, zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD)
  • PTSD (Zespół Stresu Pourazowego)
  • Zaburzeń odżywiania, takich jak bulimia, anoreksja
  • Zaburzeń osobowości
  • Zaburzeń snu
  • Uzależnień, takich jak uzależnienie od alkoholu, narkotyków
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) opiera się na dwóch głównych składnikach: poznawczym i behawioralnym.
 
1. Składnik poznawczy skupia się na identyfikowaniu negatywnych myśli, przekonań i interpretacji, które mogą prowadzić do negatywnych emocji i zachowań. Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć te myśli i nauczyć się zmieniać je na bardziej pozytywne i realistyczne.
 
2. Składnik behawioralny koncentruje się na zmianie negatywnych wzorców zachowań i reakcji. Pacjent wraz z terapeutą pracuje nad stopniowym eksponowaniem się na sytuacje wyzwalające lęki czy inne trudne emocje, a następnie nad zmianą reakcji na nie.
 
CBT jest zorientowana na pracę w obszarze wnoszonych przez pacjenta trudności, w oparciu o wspólnie ustalone cele oraz naukę  umiejętności automonitoringu, regulacji emocji oraz rozwiązywania problemów. Terapeuta i pacjent podejmują współpracę, w której terapetua jest specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego, a pacjent specjalistą z zakresu rozumienia siebie.
 
 
Psychoterapia Poznawczo- Behawioralna rozwija się o kolejne nurty pracy terapeutycznej. Do swojego warsztatu pracy włączam podejście Terapii Schematu oraz Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT).
 
Terapia schematu (ang. Schema Therapy) to forma terapii, która integruje elementy terapii poznawczej, behawioralnej, psychodynamicznej oraz techniki terapii interpersonalnej. Terapia schematu skupia się głównie na identyfikowaniu i zmianie negatywnych schematów myślowych oraz emocjonalnych, które kształtują się w okresie dzieciństwa i mogą prowadzić do problemów natury psychicznej w dorosłym życiu.
Główne założenia terapii schematu obejmują:
 
1. Identyfikację negatywnych schematów, które wpływają na życie pacjenta.
2. Zrozumienie pochodzenia schematów w oparciu o historię życia pacjenta.
3. Pracę nad zmianą negatywnych schematów poprzez terapię poznawczo-behawioralną, terapię emocjonalną oraz techniki terapii interpersonalnej.
 
Terapia schematu jest skutecznym podejściem terapeutycznym w leczeniu zaburzeń osobowości, zaburzeń emocjonalnych oraz trudności interpersonalnych.
 
Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) to forma terapii , która skupia się na nauce akceptowania tych aspektów życia, których zmiana nie leży w zasięgu naszej mocy, w zamian za przekierowanie wysiłków na rzecz działań, które są w zgodzie z osobistymi wartościami pacjenta.  ACT pomaga osobom rozwijać umiejętności radzenia sobie z cierpieniem poprzez akceptację swoich myśli i emocji, a jednocześnie skupiać się na podejmowaniu działań zgodnych z ich wartościami i celami życiowymi. Metoda ta opiera się na sześciu procesach terapeutycznych:
 
1. Kontakt z chwilą obecną
2. Akceptacja
3. Defuzja poznawcza
4. Ja jako kontekst
5. Wartości
6. Zaangażowane działanie
 
 
robienie tego co ma znaczenie – osobiste wartości i zaangażowane działanie- ustal wartości, które tworzą sens twojego życia i podejmuj działania w ich kierunku
otwarcie się -defuzja i akceptacja- akceptuję rzeczywistość i patrzę na swoje myśli z dystansu
bycie obecnym- kontakt z chwilą obecną i ja jako kontekst- bądź tu i teraz i bądź świadomy
akceptacji rzeczywistości 2. defuzji poznawczej
3. obserwacji samego siebie
wartościach, zaangażowaniu w działanie oraz rozwijaniu elastyczności psychicznej.
 
Każda psychoterapia to indywidualny proces. Dlatego dobieram narzędzia pracy odpowiednio do potrzeb pacjenta.